E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

GAP Eylem Planı Çerçevesinde Basın Gezisi Yapıldı.

BASIN GEZİSİ HABER BÜLTENİ

GAP Eylem Planı (2008-2012) ile ilgili gelişmeleri yerinde görmek amacıyla GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın davetlisi olarak Şanlıurfa’yı ziyaret eden medya mensupları ve yerel medya temsilcileri, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ile biraraya geldi.

Gezinin ilk gününde bir basın toplantısı düzenleyen Sadrettin Karahocagil, GAP bölgesinden verilen göçte yüzde 80 kadar azalma gözlendiğini ifade ederek, Yapılan yatırımlar, belki 2-3 yıl içinde tersine göçün de başlayacağına işaret ediyor dedi. Proje hakkında bilgi veren Karahocagil, GAP Eylem Planında önceliğin sulama yatırımları olduğunu belirterek, 2009 sonu itibariyle 300 bin 397 hektar alanın sulamaya açıldığını, 2012 yılı sonunda hedefin 1 milyon 60 bin hektara ulaşmak olduğunu söyledi. Toplulaştırma çalışmalarına da önem verildiğini ifade eden Karahocagil, eylem planı öncesi 1 milyon hektar alanda toplulaştırma yapıldığını, eylem planıyla toplam 2 milyon hektar alanda toplulaştırma yapılacağını kaydetti. Karahocagil, 1,2 milyon hektarda çalışmanın 2009’da başladığını, 800 bin hektar için de ihale hazırlığının sürdüğünü belirtti. Toplulaştırma ve sulamayla birlikte bölgedeki verimin artacağını ifade eden Karahocagil, bölgenin yapısı nedeniyle 2 yılda 5 ürün alabilmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Karahocagil, merkezi Şanlıurfa’ya taşınan GAP İdaresinin çalışmalarını da anlattı. İdarenin temel görevinin koordinasyon, izleme ve değerlendirme olduğunu, ancak yaratıcı çözümler üzerinde de çalışmak zorunda olduklarını anlatan Karahocagil, sulama konusunda çiftçinin eğitimine yönelik eğitim programı başlattıklarını belirtti. Karahocagil, güneş enerjisinden daha fazla yararlanılabilmesine yönelik yenilenebilir enerji projesi, bölgesel ürünlerin markalaşması ve pazarlanmasına ilişkin gıda kümelenmesi, turizm master planının revizyonu, sel felaketine karşı geliştirilen GAP-SEL projesi ve kadınların gelirlerini artırmaya yönelik çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Gazetecilere basın toplantısının ardından Suruç Ovası Pompaj Sulaması Ana İletim Kanalı 2. Kısım İnşaat alanı gezdirildi. 7 metre çapındaki tünele giren gazetecilere, 1.200 tonluk makineyle tünelin nasıl kazıldığı ve tünel kalıplarının nasıl yerleştirildiği gösterildi.

Basın Gezisinin 3. günü ise önce Aşağı Mardin Ana Kanalının üçüncü kısım inşaatı gezdirildi. GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ve DSİ 15. Bölge Müdürü Sait Umucu inşaat şantiyesinde basın mensuplarına bilgi verdi.

Umucu'nun verdiği bilgiye göre, 211 bin 75 hektar alanın sulanmasını öngören projenin ana kanalı toplam 222 kilometre uzunluğunda. 28,5 kilometreden oluşan birinci kısmın inşaatı 2011 yılı Mayıs ayında, 42,6 kilometre uzunluğundaki ikinci kısmın öngörülenden 1 yıl kadar önce, 2011 yılı sonunda ve 62,7 kilometrelik 3. kısmında 2012 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Aşağı Mardin Ana Kanalı’nın ardından Ceylanpınar Tarım İşletmesini ziyaret eden basının temsilcileri, işletmede gerçekleştirilen yatırımları inceleme fırsatı buldular. TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden’in ev sahipliğinde Ceylan Konukevinde İşletme hakkında sinevizyon gösterisi ile başlayan program, gazetecilere verilen brifing ile devam etti. Brifingin ardından yatırımların yerinde görülmesi için önce derin kuyular, ardından sırasıyla ikinci ürün mısır hasadı, yeni sulama tesisleri (center-pivot) ve yeni alınan traktör ve alet-ekipmanları incelendi.

Ceylanpınar ziyareti sırasında Tarım Reformu Genel Müdürü Hacı Duluklu medya mensuplarına Eylem Planı çerçevesinde yapılan toplulaştırma çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi verdi.