E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Dünyanın En Uzun 5. Su Tüneli SURUÇ’da

Dünyanın en uzun 5. su iletim tüneli olan Suruç Tüneli inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor.

Suruç Ovası Pompaj Sulaması'nın en önemli ayağını oluşturan Suruç Tüneli'nin planlama çalışmalarına 1990 yılında başlanmış, ancak uzunca bir süre hayal olarak görülmüştür. Suruç Ovası Pompaj Sulaması inşaatı GAP Eylem Planı kapsamında 25 Aralık 2008 tarihinde ihale edilmiş, 18 Mart 2009 tarihinde işe fiili olarak başlanmıştır. Bugün itibariyle 2000 metre uzunluğunda tünel tamamlanmış, gerçekleşme % 25 olmuştur, projenin 2012 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir.

Tamamlandığında Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na akıtacağı su miktarı saniyede 90 ton olan Suruç Tüneli ülkemizdeki birçok nehirden daha büyük kapasiteye sahip olacaktır. Suruç Tüneli sayesinde 94 814 hektarlık alanda Suruç ilçesi ve 134 yerleşim yeri modern sulama yapılabilecektir. Milli ekonomiye yılda 70 milyon ABD doları katkı sağlayacak ve proje ile 190 000 kişiye doğrudan istihdam imkânı yaratılmış olacaktır. Ayrıca binlerce kişiye de dolaylı iş imkânı sağlanacaktır.

Projenin yapımı için gerekli olan TBM (Tunnel Boring Machine, Tünel Delme Makinesi) Dünya'nın en büyük üçüncü makinesidir. 8 metre kazı çapında olup, 152 metre uzunluğundadır. Makine, 300 tır ile İtalya'dan ülkemize nakledilmiştir. Tamamlandığında; TBM Teknolojisi ile yapımı gerçekleştirilen ülkemizin en uzun, Dünya'nın ise en uzun 5. su iletim tüneli olacaktır.

Makinenin yapım süresi 12 ay sürmüş, bu süre içerisinde 1.101m uzunluğunda, 7 metre iç çapındaki galeri ve tünel portal kazıları tamamlanmıştır. Tünel kaplamasında kullanılacak Segman'ların üretiminin gerçekleştirileceği 5000 metrekare kapalı alana sahip Segman Fabrikası, beton tesisleri, beton kür tesisleri, laboratuar binaları bitirilerek üretime başlanmıştır.

Makinenin montajı 21 Ağustos 2010 tarihinde tüm testleri tamamlanarak bitirilmiş ve bu tarihte makine tünelde kazı yapmaya başlamıştır. Günlük ilerleme hızının bitmiş tünel olarak 30-40 metre arasında olacağı tahmin edilmektedir. Suruç Ovası'nın suya olan hasretini sonlandıracak olan bu makine gerek devasa boyutları ile gerekse ilerleme hızı ile ülkemizde bir ilk niteliği taşımaktadır.