E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Araziler 2014'e mayından temizlenmiş olacak.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, mayınlı arazileri 2014'e kadar temizlemeyi planladıklarını söledi.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, GAP Eylem Planı ile bölgenin kalkınmasının yanı sıra ihracatla da önemli bir ivme kazanıldığını, mayınlı arazilerin temizlenmesi çalışmalarının da başlatıldığını söyledi. Ceylan, "30 bin hektar alan üzerinde bulunan mayınları 2014 yılına kadar temizlemeyi düşünüyoruz." dedi.

GAP Bilgilendirme Gezisi kapsamında Diyarbakır'a gelen Ceylan, 2008'den bu yana uygulanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi ve kullanıma açılması ile ilgili çalışmalara başlandığını kaydeden Ceylan, "Mayın temizleme faaliyetlerinin 2014 yılma kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Mayınlı arazilerde alt bölge gelişme planı hazırlamak ve bir işletim modeli oluşturmak üzere GAP İdaresi ve Harran Üniversitesi çalışmalara başladı." şeklinde konuştu.

"BÖLGEDE İHRACAT 1 MİLYAR DOLARDI, ŞU ANDA 5 MİLYAR DOLARI AŞTI "

Ceylan, İhracatı 2002'de 1 milyar dolar ve sürekli cari açık veren bölgenin artan ihracatına dikkat çekti. GAP bölgesinin cari fazlalık vermeye başladığını hatırlatan Ceylan, "Şu anda 5 milyar doların üstünde bir ihracat rakamı sağlandı. Önceki yıllarda GAP bölgesi cari açık veriyordu. Şu anda önemli bir mesafe kat edildi." dedi.

Bölgedeki işsizlik oranının da ciddi oranda düştüğüne işaret eden Ceylan, bu oranın yüzde 17,4'ten 12,4'e kadar düşürüldüğünü anlattı. GAP Eylem Planı'nın 2008'de hazırlandığını söyleyen Ceylan, ayrılan ödeneğin her yıl düzenli olarak arttırıldığma vurgu yaptı.

"BÖLGEDEKİ HİDROELEKTRİK SANTRALLER 21 MİLYAR DOLAR ÜRETTİ"

Bölgede yapunı tamamlanan hidroelektrik santrallerinden 2011 yılı sonuna kadar 21,1 milyar doları aşan bir gelirin elde edildiğini açıklayan Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"GAP'a ayrılan ödeneği eylem planıyla iki katına çıkarıldı. Bu sayede yatırımlarda hızlandırıldı. Şu ana kadar bölgede 10 hidroelektrik santrali tamamlandı. Enerjiye dönük yatırımlarımızda yüzde 74'e yaklaştık. Bu sayede tamamlanan barajlardan 351,5 milyar kilovatsaat elekritk enerjisi elde ettik. 1 kilovatsaati 6 cent dolardan hesapladığımızda 21,1 milyar dolar ettiğini görüyoruz."

GAP'ta geçen yıl elde edilen başarıya işaret eden Ceylan, 2010 yılı fiyatlarıyla 42 milyar lira finansman ihtiyacı bulunan GAP'a 2010 yılı sonuna kadar 33,7 milyar lira harcama yapıl-dığmı vurguladı.

Bu sayede nakdi gerçekleşmenin yüzde 80'e ulaştığım aktaran Ceylan, GAP'ta tamamlanan baraj sayısının ise 15'i bulduğunu dile getirdi. GAP'ta sulamaya açılan tarım arazisinin ise 340 bin'den fazla hektar alan olduğunu vurgulayan Ceylan, sulama projelerinin yüzde 18,7'nin işletildiğini aktardı. İşsizliğin azalmasıyla birlikte bölgedeki göç olaylarında da büyük bir oranda azalma yaşandığını dile getiren Ceylan, "2010 yılında gerçekleşen istihdam rakamlarındaki artıştan GAP bölgesinin yüzde 16,5 oranında pay aldı. 2008 yılında uygulanmaya başlayan eylem planında 300'ün üzerinde proje ve faaliyet kaydedildi.

"TOKİ, GAP İLLERİNDE 30 BİNDEN FAZLA KONUT YAPTI"

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'nin GAP illerinde 2008'den bu yana 30 bin 393 konut yatırımı yaptığına değinen Ceylan, bu yatır unlar dan 5 bin 299 konutun da tamamlanma aşamasında olduğunu ifade etti. Şu anda 8 bin 762 projenin de devam ettiğini belirten Ceylan, 16 bin 332'sinin de ihale çalışmasının devam ettiği bilgisini verdi.