E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Kariyer Eğitimi Alan Güneydoğulu Gençler Daha Kolay İş İmkanı Buluyor

Avrupa Birliği tarafından Doğu ve Güneydoğu Bölgelerindeki illerde uygulanan Sosyal Destek Projeleri (SODES) çerçevesinde gerçekleştirilen projelerle işsiz gençlere daha kolay iş bulmak imkanı doğuyor.

GAP Eylem Planı çerçevesinde yer alan illerde uygulanan SODES destekli projelerin birisi de Gaziantep'te. Gaziantep'te 5 bin 200 işadamının bulunduğu derneklerin federasyonluğunu yapan Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF), yaptığı projeler ile iş sıkıntısı çeken gençlere yardımcı oluyor.

Güneydoğu'nun Kariyer Merkezi'nin ikinci döneminden mezun olan 32 kursiyer için düzenlenen kurs bitirme törenine GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı, dernek personeli ve kursiyerler katıldı. Son bir yıl içerisinde yaptıkları projeler çerçevesinde ile işsiz gençlere kurs verdiklerini ifade eden GÜNSİAF Genel Sekreteri Zeynel Fırat, "Güneydoğu'nun Kariyer Merkezi" konulu projeden toplamda 64 işsiz gencin kurs bitirme belgesini aldığını söyledi. Kendileri gibi bir çok dernek ve sivil toplum kuruluşlarının bu tür projeler çerçevesinde kurslar düzenlediğini ve buradan bitirme belgesi alan gençlerin iş alanında daha kolay iş bulduklarını belirten Fırat, son dönemlerde işsizlik oranın düştüğünü vurguladı.

Kendilerine üye işadamları ile görüşmeleri neticesinde, işadamlarının vasıflı işçi isteklerinin ağırlıkta olduğunu açıklayan Fırat, "Biz bu kursları 3 yıldan bu yana düzenliyoruz.

Kendilerine üye işadamları ile görüşmeleri neticesinde, işadamlarının vasıflı işçi isteklerinin ağırlıkta olduğunu açıklayan Fırat, "Biz bu kursları 3 yıldan bu yana düzenliyoruz. Dönem dönem mezun ettiğimiz kursiyerlerimiz var. Bu sene toplamda 64 kursiyerimiz eğitimlerini tamamlayarak bitirme belgelerini aldılar. Bu gençlerimizi bizim referansımızda daha kolay ve iyi şartlarda iş bulacaklarını ümit ediyorum. Ancak ben kursiyerlerimizin sabırlı ve sebat göstermelerini diliyorum." dedi. Arttan talep ve gelişen teknoloji ile işadamlarının kalifiyeli işçi isteklerinin de arttığını dikkat çeken GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı ise, bu doğrultuda meslek liseleri, çıraklı eğitim merkezleri ile SODES çerçevesinde kurs düzenleyen kurumlara önemli göreler düştüğünü söyledi. Bu kursları bitiren gençlerin gittikleri şirketlerde azim ve gayretle işlerini yapmalarını tavsiye etti.