E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

GAP'a Hayat Verecek Sulama Kanalları

DİYARBAKIR Valisi Mustafa Toprak, sulama kanallarının tamamlanmasıyla topraktan alınan verimin daha daa artacağını ve ürün üretimine çok önemli bir altyapı oluşturacağını söyledi.

Toprak, GAP Eylem Planı kapsamında yapımı devam eden Kıralkızı-Dicle Barajı ile Batman Sağ sahili ana sulama kanalları inşaatlarını helikopterle havadan inceledi.

DSİ Diyarbakır Bölge Müdürü Türkay Özgür ve teknik elemanlardan oluşan bir ekiple sulama kanallarını inceleyen Vali Toprak, yaptığı açıklamada, sulama kanalları ile ilgili inşaatların 2012 yılı sonuna doğru tamamlanacağını söyledi.

Sulama kanalların bitmesiyle bölgede sulu tarımın artacağını belirten Toprak, projenin tamamlanmasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinin istihdam gibi önemli bir sorununun önemli ölçüde çözümleneceğini kaydetti.

"Diyarbakır toprakları sulama kanalları ile birlikte suyla buluştuğunda bu verimli topraklar ürün üretimine çok önemli altyapı oluşturacak" diyen Toprak, Türkiye'nin hem tahıl üretimi, hem de tarım ürünleri üretimi ve bunun dünya ölçeğindeki değerlendirmesiyle ilgili iddialı bir konuma gelmiş olacağını belirtti.