E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan

Terörün düşmanı, refah ve özgürlük ortamıdır.

Refah yayıldıkça, özgürlükler güçlendikçe, insanımız topyekün kazanacak, kaybeden terör örgütü olacaktır.

Bu son hamle ve açılımlarımızla terör örgütünün istismar ettiği varlık alanı, her geçen gün daha da fazla daralacaktır.

Her türlü ilerlemenin öncelikli şartı güven ve istikrar zeminini tesis etmek, asgari güvenlik şartlarını sağlamaktır.

Bu bölgelerin yaşadığı olumsuzluklarda, geri kalmışlıkta, göçte, sosyal tahribatta terörün büyük bir etkisi olmuştur.

GAP'a niçin yatırımcı gelmiyor diye bu soruyu kendimize sormamız gerekir. . Çünkü yatırımcı kendisi için güvenlikli ortam istiyor. Bu sıkıntıyı verdiğimiz her türlü taahhüde rağmen aşamadık. Atacağımız adımlarla bu olayı başka noktaya taşıyacağız. Bölge insanından istiyoruz ki attığımız bu adımlarla bizzat kendisi girişimci konumuna gelsin.

O halde hepimize düşen ilerleme ve kalkınmanın zeminini oluşturmaktır.

İnanıyorum ki, milletimiz bir bütün olarak artık huzur istiyor, aş istiyor, iş istiyor, hak ve özgürlüklerin gelişmesini istiyor. Doğu'daki, Güneydoğu'daki kardeşim ne istiyorsa unutmayın, Batı'daki, Kuzey'deki Güney'deki kardeşim de onu istiyor.

Demokrasinin gelişmesi ile ekmeğimizin büyümesinin ne kadar birbirine bağlı olduğu bizim iktidarımızda açıkça görülmüştür.

Türkiye bugün, hızlı ve istikrarlı büyüme ivmesini kazanmış ve belli bir noktaya gelmiştir. İktidarımız sırasında 49 ili kapsayan teşvik yasası çıkardık. 230 milyar dolar olan gayri safi yurtiçi hasıla beş senede üzerine 429 milyar dolar ilave edilerek tam 659 milyar dolara çıkardık, yani 79 yıl 230 dolar biz gelince 659 dolara çıkardık. Kişi başına yurtiçi hasıla 9330 doları yakalamıştır. Kronik olarak ekonomik sorun yaşadık. Türkiye ekonomide dünyanın 26. sırasındayken 17'inci, Avrupa'da ise 6. sıraya yükselttik. Türkiye artık bölgesel kalkınmada çok yerleri zorlamaya başladık. Bu bölgede mazeret üretmedik.

5 yılda güneydoğu ve doğu bölgemize yaklaşık 8 milyar dolar yatırım yaptık. Tabi bunlar ağırlıklı olarak eğitimdi, sağlıktı, enerjiydi, ulaşımdı, gıdaydı toplu konuttu. Ve şehirlerimize dikkat ettiyseniz değişmeye başladı.

Hedef şu sevgili kardeşlerim, sıvasın doğusuna geçemiyenler sizin derdinizi anlamaz. Söyleyin allahaşkına bugüne kadar gelmiş geçmiş liderlere bakın kaç tanesi Sıvas'ın doğusuna geçebildiler. Bırakın Sıvas'ı bunlar Ankara'nın dışına çıkamadılar. Fakat gördüğünüz gibi iktidarımız hamdolsun Türkiye'nin 81 vilayetinin 80 tanesinde milletin teveccühüne mahzar olarak bu günlere geldi ve yola durmadan devam ediyor.80 vilayette… Bizde bu nedenden dolayı halkımıza müteşekkiriz. Onun için halkımıza karşı yapmamız gereken çok işimiz var. Biz halkımızı seviyoruz halkımızda bizi seviyor.