E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Ceylanpınardaki sulama sistemi, Avrupa'yla yarışıyor.

Yeni sulama sistemiyle atağa geçen Ceylanpınar Tarım İşletmesini Ziraat Mühendisleri ziyaret etti.

GAP Eylem Planından son iki yılda büyük pay alan Ceylanpınar TİGEM yeni sulama sistemiyle, tarımda atağa geçti. İşletme, sulama sisteminde değişikliğe giderek otomatik olarak el değmeden dairesel dönüş yaparak hareketeden 275 adet Center Pivot sulama sistemini kurdu. Yılda iki ürün alarak ürün artışını iki katına çıkararak Avrupa'yı sollayan Ceylanpınar TİGEM, tarihinin en büyük sulama projesi için 920 bin dekar araziyi sulu tarım arazisine dönüştürmeyi planlıyor. GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında Ziraat Mühendisleri gelişmeleri yerinde görmek için yeni sulama sistemini yerinde inceleme fırsatı buldular.

Sistem hakkında düşüncelerini söyleyen GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesine katılan teknik elamanlar, "Tarım alanlarında verim artışı sağlamak günümüz şartlarında sulama ye sulama sistemlerine olan gerek-sinimi bir kez daha göz önüne getirmiştir.

Gerek tarım alanlarının büyüklüğü gerekse entegre tesislerin kurulması ile birim alanda en yüksek verimi elde etme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Bu da sulu tarımı zorunlu hale getirmiştir.

Fakat diğer yönden ise; tarım alanlarının büyüklüğü, mevcüt sulama sistemlerinin uygulama zorlukları,, işçilik maliyetlerinin yüksek oluşu, mevcut sistemlerde insan gücüne olan gereksinim, topraktaki tuzluluk, sulama suyunun ihtiyaçtan fazla kullanılması, topraktaki drenaj problemleri gibi birçok nedenden dolayı sulamada modern sistemlerin kullanılması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Büyük tarımsal alan sulamalarında, merkez eksenli dairesel sulama sistemleri kullanmak artık bir gereksinim olmuştur" dediler.