E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

GAP Eylem Planı çerçevesinde Basın Gezisi Devlet Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın ev sahipliğinde yapıldı.

GAP BASIN GEZİSİ
27-29 Nisan 2011

GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’ın katılımıyla; GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından düzenlenen basın gezisi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak adlandırılan GAP’ın hızlandırılmasını amaçlayan’’ GAP Eylem Planı’’ çerçevesinde 2008 yılından itibaren yeni başlatılan, hızlandırılan ve sonuçlandırılan çalışmalar gerçekleşen 3 günlük basın gezisinde yerel ve ulusal medya mensupları ile paylaşıldı.

Gezi sırasında Suruç Pompaj Sulama Projesi İnşaat Alanı, Cazibe Merkezleri’ni Destekleme Programı Şanlıurfa Uygulamaları, Mardin Ana Kanalı 3. Merhale (MC3) İnşaat Alanı, Ceylanpınar TİGEM Tesisleri, Mardin Tarihsel Dönüşüm ve Altyapı Projesi, Mardin Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ve 3.Kısım Dicle-Kralkızı Ana Tünel İnşaat alanları ziyaret edildi.

Gezinin ikinci gününde bir basın toplantısı düzenleyen Cevdet Yılmaz, bölgede gerçekleştirilen tünel ve kanal inşalarından, sosyal, kültürel ve kurumsal projelerden söz etti. GAP yatırımlarının eylem planıyla 2008’den bu yana tam on kat arttığının altını çizen Yılmaz yerel dinamiklerin devreye girmesiyle bölgenin potansiyelinin harekete geçtiğini ifade etti.

Yakın dönemde üzerinde durulacak en önemli projelerin sulama, alt yapı ve ulaştırma olduğunu belirten Devlet Bakanı Türkiye’nin toplam sulama potansiyelinin %20’sinin bu bölgede olduğunun altını çizdi. Gerçekleştirilen tünel ve kanallarla sulama konusunun çözüleceğini ve bölgedeki verimin artacağını belirtti. Öte yandan ekonomik gelişmenin ve turizmin de bölge için önemli etmenler olduğunu vurgulayan Yılmaz uygulanan cazibe merkezleri programı ve KOBİ destekleriyle de bölge potansiyelinin artacağını açıkladı.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz Dicle Kalkınma Ajansı’nda yaptığı toplantıda kalkınma ajanslarının bölgelerin gelişmesine önemli oranda katkılar sunduğuna değinerek, ajansların son 3 yılda hibe programlarında önemli bir yere geldiğini ve kalkınma ajanslarının destek projelerine verdiği hibe miktarının 600 milyon TL'yi bulduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz basın mensuplarıyla birlikte bölgeye gerçekleştirdikleri gezinin önemine vurgu yaparak, en kısa zamanda bölgede tekrar birlikte olmayı istediğini ifade etti.