E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan

Sevgili kardeşlerim,

Trabzon ve Sivas 'ta program uygulaması için çalışmalar 2008 yılında başlatılacak.

Yine bildiğiniz gibi, KÖYDES ve BELDES Projeleri ile, Türkiye genelinde yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak dedik. Nitekim bu büyük projemizi tamamlama aşamasına getirdik. Ve bugün Diyarbakır'ın hemen hemen yolu ve suyu olmayan köyü kalmamıştır bu noktaya geldik.

Bu projeler için 2005-2008 döneminde tahsis edilen toplam ödenek tutarı 5,3 katrilyona ulaştı.

2002 yılından bugüne kadar, Doğu ve Güneydoğu illerimize tam 8,6 katrilyon Türk Lirasıdır.

2003-2008 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu'daki illerimizde 26.400 derslik yaptık, 86.000 bilgisayar gönderdik bölgeye. 86.000.

Değerli Kardeşlerim,

Çağdaş olmak modern olmak Atatürk'ün ifade ettiği muhassar medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak böyle olur. Lafla olmaz.

Ayrıca 170 öğrenci pansiyonunu ve 111 spor salonunu bu arada tamamladık.

Dönemimizde, Doğu ve Güneydoğu illerimizde 15 Yeni Üniversite, 53 Fakülte, 30 Enstitü, 14 Yüksekokul ve birçok meslek yüksekokulu kurduk.

Hamdolsun size söz verdik ve Türkiye'de şu anda Üniversite kurulmayan il kalmadı. Bugün Hakkari'nin de Üniversitesi kurulmuştur Tunceli'nin de Üniversitesi kurulmuştur. Aklınıza neresi geliyorsa hepsinde Üniversite mevcuttur.

Sağlık'ta çok önemli yatırımlar gerçekleştirdik.

Değerli Kardeşlerim,

1.6 katrilyon tutarında 74'ü hastane ve ek binası olmak üzere 212 sağlık yatırım yaptık,

Hemşire-Ebe sayısında ciddi bir artış var.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi bölgede de yoksul, yeşil kartlı vatandaşlar, tıpkı devlet memurları gibi kamu sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar ve ilaçlarını istedikleri eczaneden alabiliyorlar. Hepsi vatandaşımız için açık.

Hastane kapılarında ötelenen vatandaşlarımız vardı. Artık yok. İlgisizlik varsa sistemden değil görev yapanlardan kaynaklanıyor. Bunu da söylemem lazım.

Kışı yoğun geçiren yörelerimizdeki hasta vatandaşlarımız için paletli ambulans aldık. Köyde yaşayan hanım kardeşlerimizi doğumdan 10 gün önce şehirdeki hastanede misafir ediyoruz doğumdan 10 gün sonra da sağlıklı bir şekilde evine gönderiyoruz.