E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Mayınlı araziler 2014'e kadar temizlenecek.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, GAP Eylem Planı ile bölgenin kalkınmasının yanı sıra ihracatta da önemli bir ivme kazanıldığını, mayınlı arazilerin temizlenmesi çalışmalarının da başlatıldığını söyledi. Ceylan, "30 bin hektar alan üzerinde bulunan mayınları 2014 yılına kadar temizlemeyi düşünüyoruz." dedi.

GAP Bilgilendirme Gezisi kapsamında Diyarbakır'a gelen Ceylan, 2008'den bu yana uygulanan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mayınlı Arazilerin Temizlenmesi ve kullanıma açılması ile ilgili çalışmalara başlandığını kaydeden Ceylan, "Mayın temizleme faaliyetlerinin 2014 yılına kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Mayınlı arazilerde alt bölge gelişme planı hazırlamak ve bir işletim modeli oluşturmak üzere GAP İdaresi ve Harran Üniversitesi çalışmalara başladı." şeklinde konuştu.

"Bölgede ihracat 1 milyar dolardı, şu anda 5 milyar dolar"

Ceylan, İhracatı 2002'de 1 milyar dolar ve sürekli cari açık veren bölgenin artan ihracatına dikkat çekti. GAP bölgesinin cari fazlalık vermeye başladığını hatırlatan Ceylan, "Şu anda 5 milyar doların üstünde bir ihracat rakamı sağlandı. Önceki yıllarda GAP bölgesi cari açık veriyordu. Şu anda önemli bir mesafe kat edildi." dedi.

Bölgedeki işsizlik oranının da ciddi oranda düştüğüne işaret eden Ceylan, bu oranın yüzde 17,4'ten 12,4'e kadar düşürüldüğünü anlattı. GAP Eylem Planı'nın 2008'de hazırlandığını söyleyen Ceylan, ayrılan ödeneğin her yıl düzenli olarak arttırıldığına vurgu yaptı.

"Bölgedeki Hidroelektrik santaller 21 milyar dolar üretti"

Bölgede yapımı tamamlanan hidroelektrik santrallerinden 2011 yılı sonuna kadar 21,1 milyar doları aşan bir gelirin elde edildiğini açıklayan Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"GAP'a ayrılan ödeneği eylem planıyla iki katına çıkarıldı. Bu sayede yatırımlarda hızlandırıldı. Şu ana kadar bölgede 10 hidroelektrik santrali tamamlandı. Enerjiye dönük yatırımlarımızda yüzde 74'e yaklaştık. Bu sayede tamamlanan barajlardan 351,5 milyar kilovatsaat elekritk enerjisi elde ettik. 1 kilovatsaati 6 cent dolardan hesapladığımızda 21,1 milyar dolar ettiğini görüyoruz."