E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan


Değerli kardeşlerim,

Burada bir son konuyu vurgulamak istiyorum. Özellikle malum geçtiğimiz yıl ve bu yıl ülkemizde kuraklıklar oldu, kuraklık sebebiyle sıkıntılar yaşandı ve bunun farkındayız.

Kuraklıktan ciddi oranda zarar gören çiftçilerimiz giderebilme noktasında iki önemli adım atıyoruz. Bunu tarım bakanımızda açıkladı. Ben bunu burada tekrar açıklamak durumundayım.

  • Borçları bir yıl öteleyeceğiz.
  • Çiftçilerime Tarım Bakanlığı olarak tohum desteği vereceğiz. Bunu da yapacağız.

Değerli kardeşlerim. AK Parti iktidarı olarak biz Türkiye'nin milli normalleşmesinin adresiyiz. Asla kinlik siyasetiyle politika yapmıyoruz. Milli siyasetle her şey Türkiye için diyerek siyaset yapıyoruz.

Değerli kardeşlerim. Biliyoruz ki, Güneydoğu, Doğu yıllardır terör belası yüzünden arzuladığı huzuru yakalayamadı. AK parti iktidarından sonra nefes alabilen Güneydoğu'ya yine hain tuzaklar kurulmaya başlandı. Burada el ele vereceğiz dayanışma içinde olacağız. Terörü, terörizmi ve teröristi kendi başına bırakacağız. Biz millet olarak birbirimize sarılacağız. Biz millet olarak eğer el ele verirsek, dayanışma içerisinde olursak o zaman Türkiye inanıyorum ki, 780 bin km2 ile çok daha farklı bir konuma gelecek. Tabi, Türkiye de bir tuzak var. Bu tuzağı birlikte bozacağız.

Değerli kardeşlerim. Ama bilesiniz ki en az terör kadar bunun altını çiziyorum zararlı olan bir tuzak daha var o da sorumsuz siyasetçiler tarafından kurulan tuzaktır. Bunu da bilmemiz lazım. Yıllardır Güneydoğu'nun bazı şehirleri hak ettikleri hizmeti alamamışlardır. İktidarımızda bu hizmet Güneydoğu Anadolu ve Doğu'ya gelmeye başlamıştır. Bakınız Güneydoğu'da bazı yerel yönetimler var ve bu yerel yönetimler hiçbir dönemde olmadığı kadarıyla hakkıyla kendilerine düşen pay neyse bu payı mali olarak merkezi yönetimler almaktadırlar. Ama verilen hizmete baktığımız zaman maalesef o şehirlerimizde İlçelerimizde, Beldelerimizde evet olarak layık olan hizmet verilmemektedir. Ama ne yapıyorlar kimlik siyasetini yapıyorlar. Ben isterdim ki bugün burada bu ilin Belediye Başkanı burada olsun. Ama televizyon programlarına çıkıp ta buraya Başbakan gelmiyor. Bir partinin genel başkanı geliyor diye açıklamalarda bulunanlar inanıyorum ki Diyarbakır'lı kardeşim tarafından gerekli dersi yeri geldiği zaman alacaktır.

Benim iki özeliğim ver şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyım, aynı zamanda AKP Genel Başkanıyım ispat da burada. Bu bize halkımız vermiştir. Bu yetkiyi bize verdiği gibi 16 milyon 500 bine yakın seçmeniyle halkımız vermiştir. Dolayısıyla verilen bu yetkiyi biz üstlendikten sonra da 70 milyon vatan evladına kullanıyoruz. Birilerinin buraya gelip gelmemesi için değil 70 milyon için. Benim Diyarbakır'daki tüm kardeşlerime hizmet görevimdir. Ben seçkinler sınıfından değilim hizmetkarlar sınıfındanım, hizmetkarlar sınıfındınız farkımız budur.

Ülkemizin göz bebeği ve yüz akı olacak GAP, DAP ve KOP projelerinin bir an önce bitirilmesi dileğiyle GAP Eylem Planı'nın ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını Allah'tan diliyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.

Hayırlı olsun.