E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

GAP'ta 2012 yılı sonrası için yeni eylem planı hazırlanıyor.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, gelecek yıl sona erecek 'GAP Eylem Planı'ndan sonra yürürlüğe girecek üç yıllık yeni eylem planı için hazırlıkların başladığını açıkladı.

Yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın da cn büyük bölgesel kalkınma planlarından olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) için ihtiyaç duyulan finansmanın yüzde 801 sağlandı. DÜNYA'nın sorularını yanıtlayan Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, gelecek yıl sona erecek 'Eylem Planı'ndan sonra yürürlüğe girecek üç yıllık yeni bir eylem planı hazırlığının başladığını kaydetti.

Mehmet Ceylan, bu planın hedeflerin uzatılması anlamına gelmeyeceğini vurgularken GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karalıocagil de mevcut eylem planı gibi, yeni planın da sulama yatıranlarına öncelik vereceğini ve 1 milyon 350 bin hektarlık bir alanın sulanması hedefinin korunacağını kaydetti. Karalıocagil, yeni planın, halen yürürlükteki olan eylem planının uzatılması anlamına gelmediğini de belirtti.

21.1 milyarlık elektrik

Öte yandan, Kalkmma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ve GAP İdaresi Başkanı Sadrcttin Karahocagil 2008-2012 GAP Eylem Planı'nda varılan aşamalara ilişkin Diyarbakır ve Batman'da incelemelerde bulundu. Mehmet Ceylan, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, 42 milyar TL'lik toplam finansman ihtiyacının 2010 sonuna kadar 33.7 milyar kısmının karsdandığını ve nakdi gerçekleşme oranının yüzde 80'e ulaştığını kaydetti. Ccylen, hidroelektrik santral projelerinde gerçekleşme oranının yüzde 74'e ulaştığım, santrallerden elde edilen elektriğin bedelinin de 21.1 milyar TL olduğunu kaydetti.

Toplamda, 15 barajın tamamlandığını, 1 milyon hektarı sulayacak seviyede su tutulduğunu su kanalı inşaatlarının devam ettiğini belirten Ceylan, 308.5 bin hektar alanın sulamaya açıldığını, yüzde 18.7 oranında isletmeye geçişin sağlandığını söyledi. Ceylan, toplam 1.649 kilometre ana su hattı inşaatı planlandığım kaydetti.

Ceylan, hedeflenen 2 milyon 61 bin hektarlık toplulaştırmanın da dünyanın tek seferde yapılan en büyük toplu-lastırmalarmdan biri olacağını vurguladı. Mayınlı arazilerin temizlenmesi konusuna da değmen Ceylan, 2014 hedefinin korunduğunu kaydetti.

GAP'ta mevcut durum

  • Bolyedeki illerin hemen hepsinde havaalanı yapımı tamamlandı. Balinan Havaalanı terminal binası tamamlandı. Sımak Havaalanı inşaatına başlandı, altyapıda yüzde 58.5 düzeyine gelindi.
  • TOKİ, 2008 yılı sonrasında 30 bin 393 konut yatırımı yaptı. 5 bin 299'u tamamlandı. 8 bin 762'sinin inşaatı devam ediyor ve 16 bin 332 konut ihale-proje aşamasında.
  • Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 2008'den bu yana 2.244 projeye 267 milyon TL destek sağlandı.
  • İŞKUR meslek programlarında 63 bin 645 kişi kurs gördü.
  • 2008 sonrasında 2 Toplum Merkezi, 3 Sosyal Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 2 Engelsiz Yasam Merkezi tamamlandı. Kadın ve yene kızların mesleki faaliyette bulunduğu 12 adet yeni Cok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) acildi. 2011 yılı sonuna kadar 3 adet daha tamamlanacak. 1 Adet Kadın Konukevi açıldı.
  • 1 Çocuk ve Gençlik Merkezi, 1 Çocuk Sosyal Rehabilitasyon Merkezi, toplam 240 kişilik 4 Sevgi Evleri Sitesi ve toplam 200 kişilik 5 adet Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi inşaatı devam ediyor.
  • GAP illerinde 3 bin 710 da organik meyve bahçesi ayrıldı.
  • 5 adet spor salonu tamamlandı, 6 salonun inşaatı devam ediyor.
  • 2008 sonrasında 47 kültür varlığı eski eserin onarımı tamamlandı, 11 eserin onarımı devam ediyor.

Göç hızı yavaşladı

Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, bölgede GAP'ın tamamlanan kısımlarının sağladığı faydaların göc hareketlerindeki azalmayla da yönlendiğini belirterek, göc hızının düştüğünü kaydetti.

Mehmet Ceylan, 2010'da istihdamın önceki yıla göre 218 bin kisi artarak 1 milyon 547 bin kişiye ulaştığını, issizlik oranının yüzde 17.4'ten, yüzde 12.4'e indiğini söyledi.