E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

Çınar'da Okullaşma Oranı Arttı

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde 2010-2011 Eğitim ve Öğretim yılının kapanması ve ilçede uygulanan SODES projelerinin bitimi nedeniyle kapanış töreni düzenlendi. Törende konuşan Vali Mustafa Toprak, ilçede uygulanan SODES Projeleri sayesinde okullaşma oranının arttığını söyledi.

GAP Eylem Planı çerçevesinde Güneydoğu illerinde uygulanan SODES Projeleri meyvelerini vermeye başladı. Çınar ilçesinde uygulanan SODES projelerinin bitimi nedeniyle kapanış töreni düzenlendi. Çınar Gençlik Merkezi Toplantı Salonu'nda düzenlenen törene Vali Mustafa Toprak, Çınar Kaymakamı Serdar Köse, İl Milli Eğitim Müdürü Zülfi Toman, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Törende ilk olarak uygulanan projelerden istifade eden öğrenciler duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. Hayatlarında unutamadıkları anılar ve birçok bilgiler edindiklerini belirten öğrencilerin yanında söz alan bir öğrenci velisi, bu tür projelerin devam etmesini istedi. Törende ayrıca SODES ve DOKAP'ta dereceye giren öğrenci ve okul müdürlerine çeşitli dallarda ödüller verildi. Ardından konuşan Vali Mustafa Toprak, ilçede uygulanan projelerin çok iyi seçildiğini ifade ederek, sahneye çıkıp duygu ve düşüncelerini özgürce ifade eden öğrencileri özgüvenlerinden dolayı kutladı.

Projelerde Başarı Sağlandı

Vali Toprak, şöyle konuştu: "Görüyorum ki SODES Projeleri hem burada isabetli bir şekilde seçilmiş, hem de uygulanmıştır. Sonuç itibarı ile biraz önce sahneye çıkıp duygu ve düşüncelerini ifade eden gençlerden bunun böyle olduğunu görüyoruz. Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizim esas olarak üzerinde durmamız gereken şey çocuklarımızdır. Bu verilen destekler ile gençler kendi geleceklerini çizecekler ve hem ülkemiz adına hem de ilimiz ve çevreleri adına güzellikleri hep birlikte oluşturmuş olacağız. Burada bir birinden güzel 4 tane proje uygulanmış. Bunlar çok önemlidir. Çınar ilçemizi, ilimizdeki diğer ilçelerle genel olarak değerlendirdiğimizde okullaşma oranlarının düşük olduğunu görüyoruz. Eğer ki biz bu gereken katkıları sağlayabilirsek, Çınar ilçemizin eğitim ile ilgili rakamlarını da ilimiz ortalamalarının üstüne yükseltmiş olacağız. İlçemizin eğitimine baktığımızda, kız çocuklarımızın okula gitme oranı, zorunlu eğitim kurumlarında bile il ortalamalarının altında yer alıyor. O zaman ayrı bir titizlik ve itina göstermemiz gerekiyor. İşte bu proje önemli bir aşama sağlamıştır. Özellikle ilköğretimden ortaöğretime geçişteki rakamlar başarılı değil. Ama bu projeler sayesinde önemli noktalara geldiğimizi görüyoruz."

Geleceğimiz Çocukların Geleceğidir

İnsana yapılan yatırımın önemine dikkat çeken Vali Toprak, şöyle devam etti: "Buradaki gençlerimiz ve çocuklarımız geleceğin anne ve babaları olacak ve onlar da çocuklarını yetiştirecek. Tüm imkânlarını çocuklarımızın geleceğinin daha güzel olması için seferber ediyoruz ve öğretmen arkadaşlarımıza, okul yöneticilerimize, okul aile birliklerine ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz. Ama bir taraftan da anne ve babalarımıza buradan sesleniyoruz. Lütfen çocuklarımızın geleceğinin çok daha iyi olması, eğitimde iyi bir noktaya gelebilmesi için evlerde çocuklarımıza ilgi gösterelim, katkı sağlayalım, onların hangi noktalarda açmaza düştüklerini iyi bilelim ve bu şekilde de katkılarımızı sürdürelim. Ben inanıyorum ki bir taraftan okuldan, bir taraftan aile ortamının ortaya çıkaracağı ilgi ve alaka sayesinde ve bu projeleri de desteklediğimiz taktirde, geleceğimiz olan bu çocuklarımıza ülkemizi rahat bir şekilde teslim etme olanağına sahip olmuş olacağız. Biraz önce buraya çıkan öğrenciler kendi özgüvenleriyle, bir problem olmadan, hem kendi değer yargılarıyla hislerini ifade ettiler, hem de özgüvenleri sayesinde metanetle, cesaretle, ifadelerini ortaya çıkardılar. Onun için gelecekten asla ve asla hiçbir endişemiz yoktur. Bizim geleceğimiz çocuklarımızın geleceğidir" dedi.

Eğitime Devamlılık Arttı

Vali Toprak, ilçede uygulanan bir diğer projelerden biri olan ve liseli gençlerin üniversiteleri gezerek tanıdığı 'Liseliler Üniversiteleri Geziyor' adlı proje sayesinde gençlerin ufuklarının genişlediğini belirtti. Anne ve babaların bilinçlenmesi nedeniyle Çınar'da ilköğretime devam etmeyen öğrenci sayısının ciddi bir şekilde azaldığını belirten Vali Toprak, bu rakamın 2 binden 200'e düştüğünü söyledi ve ekledi: "Liseliler Üniversiteleri Geziyor projesi ile çocuklarımızı çoğu zaman değişik yerlere gönderememişiz. Bu geziler çocuklarımızın zihinlerinin açılması noktasında faydalı oluyor. Bir taraftan geleceklerini hazırlama adına hayatın gerçeklerini öğreniyorlar. 25-30 kişi gidiyor, grup çalışması adı altında birlikte yaşama, birlikte geleceğe yürüme noktasında da iyi bir imkan sunuyoruz onlara. Bir başka projemiz de 'Kız Çocuklarının Okullaşması İçin Anne Baba Eğitimi'. Çınarlı anne ve babalara çok teşekkür ediyorum. İlköğretimde olması gereken 2 bin tane çocuk, bire bir sizlerin takibi ile şuanda 200'e kadar düşmüş oldu. Bu büyük bir başarıdır. Ben inanıyorum ki bu güzellikler ile birlikte Çınar ilçemizin eğitim seviyesi daha ileri bir noktaya gidecektir. Yine 'Veli Bilinçlendirme Programı ve Okul Gelişim Programı' bu projelerde çok önemlidir. Bunlar birlikte, birbiri ile ilintili olan projelerdir. Bu projelere ön ayak olan, hazırlayan ve yürümesine katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu projelerden istifade eden tüm öğrencilerimizin gözlerinden öpüyorum."