E-POSTA LİSTEMİZE
ÜYE OLUN.

En son gelişmelerden haberdar olun.

GAP EP Haberler

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan


Şuraya özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum:

GAP Eylem Planı'nda yer alan faaliyet ve projelerin tamamlanması sonucunda;

  • 1. 649 kilometre sulama ana kanalının inşaatının bitirilmesi,
  • 1 milyon 60 bin hektar alanın sulu tarıma açılması,
  • 2 bin 209 kilometre devlet ve il yolu, 2,8 kilometre'yi

    bulan çok sayıda karayolu köprüsünün tamamlanması,
  • Okulöncesi eğitimde yüzde 50, ilköğretimde yüzde 100, Ortaöğretim yüzde 90 okullaşma hedefine ulaşılması,
  • Sağlıkta 3 bin 580 ek yatak kapasitesi oluşturulması,
  • Nitelikli işgücü yetiştirme programlarının yaygınlaştırılmasıyla, 35 bin kişiye yönelik mesleki beceri kazandırma eğitimi verilmesi,
  • Kendi işini kurmak isteyenlere yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle 6 bin 200 kişiye ulaşılması hedeflenmiştir.

Değerli Kardeşlerim,

Bu noktada söz konusu ek finansman gerektiği takdirde yapılacak yasal düzenleme çerçevesinde özelleştirme gelirleri ile işsizlik sigortası fonunun nema gelirlerinden de bu ek finansman ayrıca karşılanacaktır.

Hükümetimiz GAP Bölgesindeki projelerin yanı sıra, 2008 yılında diğer bölgelerdeki Eğitim, Sulama, İçme suyu, Enerji, Sağlık yatırımları gibi öncelikli projelere de 1,3 Milyar YTL ilave kaynak aktaracaktır.

Doğu Anadolu Projesi'ne gelince kapsamında Erzurum Kuzgun-Daphan, Malatya Çat, Iğdır sulama projelerini destekliyoruz.

Çine Projesi gibi, Gelibolu Gökbüet projesi gibi projelere de ek finansman sağlıyoruz.

Trabzon'un içme suyuna destek sağlıyoruz.

Artvin, Gümüşhane, Çorum, Yozgat ve Muş'taki baraj inşaatları desteklenecek.

Yine DAP kapsamında Doğu Karadeniz Harşit 1'inci merhale projelerine kaynak aktarıyoruz.

GAP benzeri büyük bir projemiz de Konya Ovası Projesi.

GAP'la birlikte, Göksu ırmağından Konya'ya su getiren Mavi Tünel projesini öncelikli proje olarak bitirmeyi amaçlıyoruz.

Konya Ovası'nın etrafındaki diğer projeleri de hızlandırıyoruz.

Konya; bakın sadece Konya bittiği anda biliyorsunuz Hollanda'dan büyüktür. Konya Ovası deyip geçmeyin, bittiği ana sadece ülkemizin tahılı, buğdayı şu su busu değil evvel Allah ondan sonra ihraca başlayacak. Bazı sağ olsun köşe yazarları şunlar bunlar, işte Başbakan diyor ki; buğday, tahıl şu su busu ihraç edilecek bunun karşılığında petrol alacak merak etmeyin yakında değil beklide 10 yılı bulmaz. 10 yıl sonra dünya kendisi için gıda ürünlerini arayacak. Dünya suyu arayacak petrolün çıktığı bölgeler belli ama bunun alt yapısını bugün iyi hazırlayamazsak yarın aynı sıkıntıyı da bu alanda yaşarız.

Bakınız biz göreve geldik. Petrolün varili 22 $' dı kardeşim. Ama şuanda petrolün varili dikkat edin nereye çıktı 137 $' a çıktı. Ve 200 $ dedikodusu yapılıyor. Bu aradaki farkı kim ödüyor? Bu hükümet ödüyor. Şuanda bu gidişle öyle bir noktaya geliyoruz ki bizim beklide yıllık sadece petrole ödediğimiz rakam belki de 50 milyar $ olmuştur. Bunlar buradan çıkıyor. Ama burada bakıyorsunuz ana muhalefeti yavru muhalefeti bunları görmek istemiyor. Tutturmuşlar bir cari açık gidiyor. E tamam da yani sizin iktidarınızda enerji bakanı olduğunuz zaman olduğu gibi kuyruklarda mı başlatalım. Biz hamdolsun vatandaşımızı kuyruklarda süründürmedik. Bedelini ödedik yinede bu ülkede hamdolsun bu sıkıntıları yaşamadı. Bunun tedbirlerini de alıyoruz. Daha iyisini de alacağız.